Vysokoškolsk á knihovna je prostorem synergie akademické obce a pracovníků knihovny. Ve třech tezích se pokusíme popsat společné působení vysokoškolské knihovny a univerzity.
Představíme marketingové nástroje, které knihovna nasazuje a používá pro lepší podporu EIZ, implementaci moderních informačních technologií a budování digitálního prostoru pro sdílení informací. Inovace kooperativního systému elektronických služeb a nástrojů, na kterou knihovna klade veliký důraz, je podmíněna a ovlivněna zpětnou vazbou uživatelů knihovny.
Na příkladu elektronické knihovny IEEE/IET, která patří k nejvýznamnějším světovým zdrojům pro technické a informatické obory a jejíž dostupnost pro 10 vysokých škol a 2 ústavy AV ČR je zajištěna s podporou programu INFOZ, bude popsáno knihovnicko-informační zabezpečení studijních a vědních oborů na ČVUT z pohledu synergie zdrojů pro rozvoj univerzity. Implementace moderních nástrojů a služeb, vytváření platformy pro sdílení ověřených (garantovaných) informací v rámci interdiscipli-nárního univerzitního prostředí.
Knihovna musí řešit problematiku spolupráce v kontextu se současnými požadavky celé akademické obce a s cílem vytváření silného a efektivního prostoru pro spolupráci s ohledem na synergický efekt v oblasti posílení podpory studia a vědy. Inovace nabídky služeb pro akademické pracovníky univerzity v oblasti podpory vědy a výzkumu, budování prostoru (repozitáře) pro ukládání a zpřístupnění informací souvisejících s otevřeným přístupem (open access) k publikovaným výsledkům jejich vědecké práce, tedy posílení synergie vědy.