Ve společenském rozhodování – jakým je například současná diskuse o aktualizaci energetické koncepce – by v rámci ekonomického vyhodnocení různých variantních energetických zdrojů měly být brány v úvahu celospolečenské n áklady výroby elektřiny a tepla. Těmi jsou jak soukromé náklady výrobce, tak i externí náklady, které jsou spojené především s řadou negativních zdravotních a environmentálních vlivů.
Jelikož se uvedená rizika plně neodráží v cenách elektřiny, je potřeba při peněžním hodnocení externalit využít alternativní přístupy. V tomto ohledu je v současnosti nepropracovanější přístup ExternE, který je již více jak 20 let rozvíjen v rámci výzkumných programů Evropské komise.
Tím, že ExternE přistupuje k analýze externalit zezdola nahoru (bottom-up přístup), umožňuje kvantifikovat specifické mezní dopady různých energetických zařízení, při užití jednotlivých typů paliv, v určitém místě a čase. Současně ExternE umožňuje strukturovat odhady externích nákladů podle typu dopadů na zdravotní rizika, ztrátu zemědělské produkce a biodiverzity, koroze materiálů a změny spojené se změnou klimatu.