V uplynulých dvaceti letech došlo na území ČR k vyprofilování rozmanité feministické a genderové scény obsahující akademické složky (bakalářský obor Genderová studia na FSS v Brně, magisterský obor Genderová studia na FHS UK v Praze, výzkumné oddělení Gender & Sociologie na SOÚ AV ČR, atd.), neziskové/nevládní organizace (Gender Studies, o.p.s., Fórum 50%, o.s., proFem, o.p.s. a řada dalších) i volnější uskupení (anarchofeminismus, vydávání DIY časopisů, atd.). Jejím prostřednictvím dochází k aktivnímu vyjednávání s feministickými/genderovými teoriemi, často pocházejícími z jiné historicko-sociální tradice.
Přes cenné dílčí analýzy (např. Kapusta-Pofahl 2002, Hájek, Kabele, Vojtíšková 2006, Chaloupková 2006) se nedostává uceleného přehledu teoretických směrů a východisek přítomných v sebeprezentaci (prostřednictvím webových stránek, publikací, projektů i rozhovorů) příslušnic a příslušníků genderové scény.
Příspěvek používá metaforu hranice pro reflexi pnutí mezi jednotlivými složkami scény tak, jak se projevilo v uskutečněných rozhovorech s představiteli a představitelkami scény.