Příspěvek se zaměřuje na rozvíjení metody analýzy regionální situace z hlediska uplatnění různých pohledů na problematiku životního prostředí a udržitelného rozvoje. Tvorba případových studií je považována za metodu explorativního výzkumu, která umožňuje správně položit výzkumné otázky.
S její pomocí se řešená problematika zkoumá v konkrétním kontextu historickém a geografickém, což přisp ívá k praktické relevanci výsledků takového zkoumání. Pokud tyto výsledky mají být uplatněny jako základ pro tvorbu scénářů budoucího rozvoje (regionu), je nezbytné analyzovat též specifické zájmy společenských „hráčů", kteří by se měli podílet na rozhodování o jeho podobě a budou ovlivněni jeho výsledky.
Analýza aktérů představuje metodu využitelnou pro zhodnocení různých přístupů a názorů těchto hráčů v rámci participativního rozhodování i jejich potenciálního vlivu na rozhodovací procesy, jejich role a případných omezení atd. Autoři ukazují postup zpracování regionální případové studie, která přináší objektivní pohled na současný stav a současně i perspektivy a hodnocení ze strany zájmových skupin podílejících se na formování stavu budoucího.
Slouží jako podklad pro analýzu a v konečné podobě ukazuje její výsledky, předkládá je k diskuzi mezi zainteresovanými hráči. Taková případová studie je pak nejen výzkumným materiálem, ale stává se i „hraničním objektem" pro další komunikaci mezi aktéry přes rozmanité bariéry oborové, sociální atd.
Příspěvek ukazuje zkušenosti z postupu zpracování takové případové studie, diskutuje její uplatnění v rámci tzv. 2.0 elektronického prostoru a potenciál tohoto interaktivního způsobu publikování, představuje výsledky analýzy aktérů i následného dialogu o důsledcích, které z nich plynou pro praxi. Pro zpracování tohoto výzkumu slouží zkušenosti z tvorby případových studií a realizace analýzy aktérů v rámci mezinárodní výuky zaměřené na problematiku severočeského regionu a jeho udržitelného rozvoje, i z komunikace mezi regionálními partnery.