Teoretická východiska: Závěry řady studií naznačují, že flexibilita strategií zvládání tváří v tvář různorodým zátěžovým situacím působí i v období stávání se matkou jako důležitý ochranný faktor. Zvyšování rodičovské self-efficacy a dalších aspektů psychické odolnosti nastávajících rodičů je tedy důležitou intervencí při práci s touto cílovou skupi - nou.
Cíle výzkumu: Cílem výzkumu bylo ve velké studii získat přehled o spokojenosti žen s péčí v českých porodnicích. V návazné studii jsme se soustředili na dopady sociálně psychologických determinant porodního zážitku na změnu rodičovského self-efficacy.
Výzkumný soubor: Soubor je ve studii Psychosociální aspekty v současném porodnictví tvořen reprezentativním souborem 1195 žen. Druhá studie obsahuje data 118 žen z období před porodem a po něm. Ženy byly dotazovány dotazníkem před porodem i po něm.
Hlavní zjištění: Ženy projevovaly celkově vysokou porodní i rodičovskou selfefficacy jak před porodem, tak po něm. Ženy jsou převážně spokojené s poskytovanou sociální oporou ze strany svých blízkých. Převládá pozitivní hodnocení klimatu v porodnici.
Zůstává tu však třetina žen, která pociťuje nedostatky v zapojování do rozhodování, v omezeném poskytování informací a nerespektování přání žen. Ženy vnímají nepříznivě také neosobní, a rutinní přístup některých zdravotníků zejména ve fakultních porodnicích a porodnicích s více než 800 porody za rok. Spokojenost s porodem je predikována oporou ze strany zdravotníků, vnitřní kontrolou při porodu a tím, že žena nezažila nepostupující porod.
Nárůst rodičovské selfefficacy je predikován primárně nižším skórem předporodní rodičovské self-efficacy, snadnou utišitelností dítěte a vyšším skórem opory ze strany zdravotníků při porodu.