Syndrom přetrénování vzniká v důsledku dlouhodobé nadměrné zátěže a nedostatečné regenerace u sportujícího jedince s negativním dopadem na jeho výkonnost. Manifestuje se řadou fyziologických a psychických příznaků, které přetrvávají i po dvoutýdenním odpočinku.
Prevalence u mladých sportovců se odhaduje na 20-30 %. Mechanismus vzniku tohoto syndromu není stále zcela zřejmý.
Léčba je obvykle zdlouhavá, vyžaduje klidový režim v řádu několika týdnů až měsíců. Kasuistika pojednává o šestnáctiletém výkonnostním basketbalistovi, ke spiroergometrii odeslaném z důvodu opakovaného n álezu zvýšeného klidového TK.
Zátěžové vyšetření bylo provedeno na Oddělení tělovýchovného lékařství FN Motol v květnu 2010, na konci sportovní sezony, po téměř třítýdenním odpočinku. Pacient udával poruchy spánku, zvýšené pocení a celkovou únavu trvající několik týdnů.
Přes usilovnou motivaci sportovce k podání maximálního výkonu zátěž ukončil předčasně pro výraznou svalovou únavu dolních končetin při TF 175/min, RQ 0.96 a VO2peak 48.4 ml/min/kg. Zdravotní stav sportovce zhodnocen jako syndrom přetrénování a doporučen klidový režim.
Druhé vyšetření proběhlo na III. interní klinice VFN v lednu 2011, v první polovině herní sezony. Sportovec byl zcela bez obtíží.
Zátěžový test ukončil pro celkovou únavu při RQ 1.13 a VO2max 64.0 ml/min/kg, při srovnatelném protokolu vyšetření jako v květnu 2010. Subjektivní obtíže a objektivní nález při zátěžovém vyšetření demonstrují, že výše uvedený objem tréninku s nedostatečnou regenerací je pro rostoucí organismus z dlouhodobého hlediska nadlimitní a tedy nevhodný.
Při kontrolním vyšetření v odstupu 8 měsíců jsme zaznamenali nižší klidovou TF, příznivější reakci krevního tlaku na dynamickou zátěž, nárůst VO2peak o 31%, RQ z 0.96 na 1.13. I když byl pacient vyšetřen na různých pracovištích, myslíme si, že tak zásadní rozdíly ve VO2peak a RQ nelze vysvětlit pouze technickými rozdíly použitých analyzátorů.
Tato kazuistika má za cíl poukázat na problematiku přetěžování elitních dospívajících sportovců. Příliš intenzivní příprava mladých sportovců je logickým vyústěním stále se zvyšujících nároků na výkon ve všech sportovních odvětvích.