Východiska: Léčebné využití konopí a přijetí adekvátní legislativy je v ČR aktuálně diskutovanou problematikou a ve světě rozvíjející se oblastí podpůrné léčby. Poskytování léčebného konopí představuje vzhledem k rozšíření konopí jako nelegální drogy výzvu pro efektivní nastavení mechanismů jeho preskripce a jeho pěstování pro léčebné účely.
Background: Cílem tohoto článku je (i) přinést přehled regulačních mechanismů pro pěstování léčebného konopí v zemích, kde bylo konopí pro léčbu zpřístupněno a kde současně dochází k jeho pěstování a identifikovat faktory efektivní regulace, (ii) odhadnout rozsah plochy, počet rostlin a objem léčebného konopí, jež je třeba zajistit pro plné pokrytí potřeb pacientů, (iii) diskutovat obvyklou cenu léčebného konopí za předpokladu pěstování v rámci jednoho státu a při dovozu ze zahraničí. Design: Práce využívá analýzy regulačních dokumentů, odborných článků, šedé literatury, internetových zdrojů, novinových článků a emailové komunikace se zástupci relevantních institucí, které regulují pěstování léčebného konopí ve státech, kde bylo zpřístupněno (Izrael, Kanada, Nizozemí, USA, Rakousko, Velká Británie) Výsledky: Práce identifikuje některé problémy spojené s přesným vymezením pěstební plochy a stanovením optimálního počtu pěstovaných rostlin; za jediné stabilní vodítko v této oblasti považuje zkušenosti s dávkováním marihuany v zahraničí, které se pohybuje v rozmezí 1 až 5 g na den.
Práce představuje rozmezí cen marihuany v zahraničních modelech, kde se cena indoor léčebného konopí pohybovala mezi maloobchodní a velkoobchodní cenou konopí na černém trhu. Závěry: Práce ukazuje, že nejefektivnějším modelem pro zpřístupnění léčebného konopí je stanovení agentury, která bude formou licence kontraktovat více než jednoho pěstitele, což umožňuje zajištění spektra konopných produktů za konkurenční cenu.