CÍLE: Pochopení vývojových cest a pohlavních rozdílů u kouření cigaret u dospívajících má potenciál pozitivně ovlivnit zneužívání návykových látek prevenci a snížení kouření, související zdravotní problémy. Použili jsme data z Unplugged školní prevenzivní studie, u nichž jsme zkoumali různé vzory rozvoje kuřáckého chování mezi studenty středních škol v České republice.
METODY: Growth Modelling bylo využito při zkoumání různých trajektorií pro kouření cigaret mezi studenty (N = 1874, 50,4% mužů, průměrný věk 11,8 roků na počátku intervence), které se účastnily Unplugged školní randomizované kontrolované studie. VÝSLEDKY: dvoutřídní model, vyznačuje cigaret použití jako funkce pohlaví a odpojený intervenční stavu.
Více rychlý vzestup kouření cigaret byly pozorovány u žen (OR = 1,17, p = 0,01 v obou rychlých / mírnému a pomalému tříd kouření eskalátorech) ve srovnání s muži. Dále, v obou t řídách, byly více rychlý vzestup kouření pozorováno u kontrolní skupiny v porovnání s intervenční skupině (OR = 1,22, p <0,01 pomalé eskalátory, NEBO = 1,54, p = 0,08 rychlé / střední pohyblivé schody).
Nebyl zjištěn žádný rozdíl v pohlaví distribuce při porovnávání dvou tříd (OR = 1,02, p = 0,98). Závěr: Tato studie přispívá k častějším závěrům o vývojových a pohlavních rozdílech v kouření cigaret u dospívající mládeže.
Tento výzkum podporuje další víceleté strategie prevence zaměřené na dospívající ženy a časných léčebných programů pro dospívající kuřáky, aby se zabránilo stále cigaret použití s věkem.