Primární hyperaldosteronizmus je častá příčina sekundární hypertenze, a proto by na tuto diagnózu mělo být pomýšleno u všech nemocných se středně těžkou až těžkou hypertenz í a současnou hypokalemií. U nemocných s tímto onemocněním se totiž vyskytují kardiovaskulární komplikace častěji než u nemocných s esenciální hypertenzí.
Autoři popisují případ 56letého muže s primárním hyperaldosteronizmem s těžkou hypertenzí a současnou anuloaortální ektázií s drobnou chronickou disekcí dorzální stěny kořene aorty. Nemocný se podrobil úspěšnému kardiochirurgickému výkonu, při kterém mu byla provedena remodelace kořene aorty a plastika aortální chlopně.
Přestože postižení ascendentní aorty u primárního hyperaldosteronizmu nebývá časté, měl by nás tento případ upozornit na možnost této časté formy sekundární hypertenze a přimět k ještě většímu úsilí o vyhledávání i identifikaci nemocných s tímto onemocněním, a přispět tak jejich správnou léčebnou strategií ke snížení výskytu jeho pozdních kardiovaskulárních komplikací.