Současné poznatky z oblasti výzkumu vlivu médií potvrzují, že způsob, jakým média prezentují skutečnost, má vliv na postoje, znalosti a chování veřejnosti. Tento fakt je částečně vědecky potvrzen i v případě obrazu duševních poruch v tištěných médiích a způsobu, jakým je utvářena jejich sociální reprezentace.
To, že média poskytují obraz osob s duševní poruchou neodpovídajícím a spíše negativním způsobem, přispívá ke stigmatizaci těchto osob, což negativně ovlivňuje jejich život, postoje a názory veřejnosti vůči nim a částečně i některá rozhodnutí v oblasti zejména sociální politiky a legislativy. Na druhou stranu média mohou hrát významnou roli při snižování stigmatizace, a to poskytováním adekvátních informací o tomto tématu.
Text obsahuje stručné shrnutí významných psychologicko-sociálních teorií o vlivu médií na veřejnost, studií zabývajících se tématem obrazu duševních poruch v médiích, zhodnocení, jak tento obsah působí na publikum, a intervencí, jak lze vylepšit mediální obraz duševních poruch.