Publikace představuje návrh nového modelu kvalifikací v primární prevenci a na něj navazujícího vzdělávání.Reaguje na potřebu většího počtu proškolených primárněpreventivních pracovníků a možnosti jejich profesionálního růstu. Kromě důrazu na koordinační činnosti jde i o posílení dovedností potřebných pro přímou práci s cílovými skupinami.CÍLE: Cílem studie bylo předložit se současnou praxí slučitelný model kvalifikačních stupňů a návazného systému vzdělávání pro pracovníky v primární prevenci rizikového chování ve školství, který respektuje současný stav i názory odborníků a inovuje současné schéma dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
Sekundárním cílem pak je prostřednictvím návrhu facilitovat další diskusi o budoucím vývoji a směřování systému vzdělávání preventivních pracovníků v ČR. METODY: Model vznikl na základě obsahové analýzy dokumentů věnujících se vzdělávání v primární prevenci a dále na základě čtyř ohniskových a pracovních skupin s předními odborníky v oblasti primární prevence v ČR.
Model byl též oponován. VÝSLEDKY: Navrženy jsou čtyři kvalifikační stupně hierarchicky uspořádané dle náročnosti, které odpovídají v praxi typickým pozicím preventivního pracovníka ve školském systému.
Každá vyšší úroveň automaticky zahrnuje požadavky i možnosti uplatnění úrovní nižších. Každá z úrovní je definov ána požadavky na cílové znalosti, dovednosti a způsobilosti, které musí uchazeč splňovat.
Návrh vymezuje, za jakých podmínek lze získat kvalifikaci určité úrovně a jak bude ověřována. Ponechána je možnost uznání kvalifikace v přechodném období v případě, že ji uchazeč získal v předchozích letech v jiných kurzech či praxí.
ZÁVĚRY: Model představuje promyšlený a inovativní systém, který přináší harmonizaci v kritériích posuzování kvality vzdělávacích programů a též kvality jejich výstupů, tj. profesionálně připravených pracovníků v primární prevenci.