Charles Explorer logo
🇨🇿

Kombinace opioidních analgetik na lékařský předpis s alkoholem nebo jinou návykovou látkou

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Studie Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) z let 2006 a 2009 (How Young Adults Obtain Prescription Pain Relieves for Nonmedical Use a Trends in Nonmedical Use of Prescription: 2002 to 2007) poukazují na trend zneužívání opioidních analgetik na lékařský předpis. V České republice jde o téma málo diskutované, bez dostatečné výzkumné evidence.

V letech 2009 a 2010 byla realizována tato pilotní studie. CÍL: Cílem bylo v českých podmínkách a na českých pacientech Center a Ambulancí pro léčbu bolesti, kteří trpí chronickou bolestí, zjistit míru zneužívání opioidních analgetik.

METODY: V rámci pilotní studie bylo provedeno dotazníkové šetření: i) s pacienty trpícími chronickou bolestí a užívající opioidní analgetika na lékařský předpis po dobu alespoň dvou let (N = 99); ii) s lékaři a zdravotními sestrami Center a Ambulancí pro léčbu bolestí (N = 4). Zpracovaná data jsou prezentována především pomocí grafů a kontingenčních tabulek s příslušnou p-hodnotou chí-kvadrát testu pro nezávislost dvou kategoriálních proměnných.

VÝSLEDKY: V konečném souboru respondentů (N=83) jsme zjistili, že 17 respondentů (20,5 %) užilo předepsanou medikaci z jiného než lékařem předepsaného účelu; 19 respondentů (22,9 %) kombinovalo předepisovaná opioidní analgetika s alkoholem a 17 respondentů (20,5 %) kombinovalo předepsané léky s nealkoholovou návykovou látkou. ZÁVĚR: Na základě sebraných dat v rámci provedené pilotní studie u celkového počtu 83 respondentů jsme poukázali na problematiku časté kombinace alkoholu a volně prodejných léků s opioidními analgetiky na lékařský předpis ve věkové kohortě 50 – 64 let.

Doporučení týkající se dalšího postupu v případě pokračování studie. Volba odlišné metody pro sběr dat a jejich následné vyhodnocování.