Pokročilý gastrointestinální stromální nádor (GIST) je vzácnější nádor gastrointestinálního traktu. Jeho pokročilá forma je velmi úspěšně léčena již řadu let imatinib mesylátem.
Při selhání iniciální dávky imatinibu (400 mg/den) se jeho podávání neukončuje, nejčastěji je dávka zvýšena (většinou na 800 mg/den); teprve při další progresi se jako léčba 2. linie nasazuje sunitinib. Byla již získána data pro léčbu 3. linie – nilotinib; v rámci klinických studií se zkoušejí léky i pro vyšší linie léčby (IPI-504; inhibitory mTOR; sorafenib; dasatinib; masanitib aj.).
Přitom riziko recidivy pokročilejších nádorů, které byly radikálně odstraněny, přesahuje u nejrizikovějších případů 80 %! Se zvětšováním nádoru a zvyšováním jeho mitotického indexu narůstá predikce pro užití imatinibu v adjuvantním podání u středně a vysoce rizikových GIST c-KIT-pozitivních. Zvyšuje se i význam primární lokalizace GIST – roste riziko recidivy zejména u primárních GIST duodena a rekta! Klinické studie U.S.
Intergroup Phase II ACOSOG Z9000 a North American Intergroup Phase III ACOSOG Z9001 předpoklady přínosu roční adjuvantní léčby imatinibem potvrdily a imatinib se stal doporučovaným standardem pro roční adjuvantní aplikaci u rizikovějších radikálně resekovaných GIST. Další posun v doporučení adjuvance imatinibem přinesla randomizovaná studie III. fáze SSGXVIII/AIO, jež potvrdila přínos nejen pro snížení výskytu relapsů, ale i pro prodloužení celkového přežití při adjuvantní léčbě imatinibem po dobu 36 měsíců oproti standardní 12měsíční adjuvanci.