Práce se zabývá vysvětlením symptomů v gastroenterologii. Jako jsou: ascites, Břišn í bolest a dyskomfort, Dysfagie a odynofagie, Globus, Enteroragie, Foetor ex ore (halitóza), Hematemeze a meléna, Hepatomegalie, Ikterus a cholestázy, Meteorismus, flatulencea borborygmus, Nauzea a zvracení, Nechutenství, Nekardiální bolest na hrudi, Pneumoperjtoneum (pneumoretroperitoneum), Průjem (diarea), próza, Ruminace (merycismus), Říhání (eruktace), aerofagie a aerogastrie, Splenomegalie, Střevní neprůchodnost (ileus), Zácpa (obstipace), Záchvatovité slinění (waterbrash), Zvýšené hodnoty „jaterních testů". Část Probiotika, prebiotika a synbiotika.
Slovo „probiotika“ pochází z řečtiny a volně přeloženo znamená „pro život“. Pro rozvinutí klinického účinku je nutné, aby se probiotikum, tj. bakteriální kultura dostala do střeva skrze nízké žaludeční pH co možná nejméně poškozena, je proto nutné zajistit jeho acidorezistenci.
Vedle ní se však předpokládá též rezistence k enzymům přítomným v našem zažívacím systému či růst za anaerobních podmínek. Připojíme-li ještě požadavek na jejich netoxičnost, vyvstanou nám především rody Bifidobacterium, Lactobacilus a Enterococcus aj. (komerčně využívány jsou i jiné mikroorganismy, a to i jako součást řady léčivých přípravků – např.
Saccharomyces boulardií či nepatogenní Escherichia coli (kmen Nissle) a další). Prebiotiky obvykle rozumíme nestravitelné součásti potravy, které mají příznivý účinek na flóru zažívacího traktu svým stimulujícím účinkem na růst a metabolickou aktivitu jednoho či omezeného počtu bakteriálních kmenů, čímž se zlepšuje trávení a v dlouhodobém pohledu i zdraví pacienta.
Někdy používaný pojem synbiotika je pak zastřešujícím termínem pro přípravky obsahující prebiotikum a probiotikum zároveň.