C ílem této studie bylo vyšetřit výskyt cfDNA jako potenciálního markeru lokální progrese a progrese do distálních metastáz u kolorektálního karcinomu a sledování původu cfDNA u pacientů podstupujících operační zákroky s různými stupni radikality. METODIKA: Vzorky biopsií nebo resekátů byly nejprve odebrány skupině čítající celkem 165 pacientů v různých stádiích onemocnění.
Vzroky byly testovány na přítomnost mutací v genech APC, BRAF, KRAS, TP53 a PIK3CA, které se nejčastěji vyskytují u kolorektálního karcinomu. Současně byly získávány vzorky plasmy (n=789) pokrývající časové období během (i) vstupního vyšetření, (ii) těsně před operací, (iii) po operaci, (iv) během následného sledování.
Volná nádorová DNA byla zjišťována pomocí detekce mutací, které byly předtím nalezeny v tumorózní tkáni. VÝSLEDKY: Více než 70% pacientů s kolorektálním karcinomem bylo nositeli mutace v panelu vyšetřovaných genů APC, BRAF, KRAS, TP53 a PIK3CA.
Tyto mutace byly využity jako tumor-specifický cíl k detekci cfDNA. Přítomnost cfDNA korelovala se stupněm onemocnění s přispěním velikosti tumoru a přítomnosti metastáz. cfDNA nekorelovala s hladinami tumorových biomarkerů (CEA, CA19-9) a tedy může představovat jejich alternativu.
V důsledku nízké citlivosti není cfDNA použitelná jako marker pro skreening progrese. V důsledku vysoké specificity je cfDNA použitelná jako prediktor progrese nádoru.