Charles Explorer logo
🇨🇿

Tlaková zátěž selektivně zvyšuje obsah PUFA n-3 ve fosfolipidech myokardu během časného postnatálního období

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2012

Abstrakt

Zvýšená hemodynamická zátěž během časného postnatálního období vede k rychlému růstu myokardu levé komory (LV), což je spojeno s remodelací membránových fosfolipidů (PL) charakterizovanou zvýšeným zastoupením PUFA n-3. Cílem této studie bylo prozkoumat vliv dodatečné zátěže aplikované časně po narození, kdy jsou komorové myocyty ještě schopny proliferace.

Samcům potkanů kmene Wistar byla podvázána břišní aorta (AC) během 2. dne po narození. Koncentrace PL a profily mastných kyselin (FA) v LV byly analyzovány u AC, simulovaně operovaných (SO) a neoperovaných zvířat ve dnech 2 (pouze neoperované), 5 a 10 po narození.

AC způsobila zvětšení LV o 22 % a 67 % ve dnech 5 a 10 oproti hodnotám naměřeným u stejně starých SO zvířat. Koncentrace fosfatidylcholinu, kardiolipinu, fosfatidylinositolu, fosfatidylethanolaminu, fosfatidylserinu a sfingomyelinu se snížily v myokardu AC zvířat, nicméně s různým časovým průběhem a rozsahem.

Hlavní vliv AC na remodelaci FA spočíval ve zvýšení zastoupení PUFA n-3 v PL. Největší vliv AC na FA byl pozorován ve fosfatidylcholinu a kardiolipinu.

Závěrem lze říci, že zvýšená zátěž způsobená AC zamezila normálnímu zvyšování koncentrací PL v postnatálním období a zároveň prohloubila akumulaci PUFA n-3 jako adaptivní odpovědi vyvíjejícího se myokardu na zrychlený růst.