Úvod: Obecně můžeme říci, že rázová vlna se vyznačuje prudkou změnou vlastností prostředí, kterým se ší ří. V medicíně se rázová vlna používá již řadu let a její počátky jsou spojeny s léčbou konkrementů. Úspěchy, které byly dosažené na poli dezintegrace konkrementů, vedly k úvahám o jiném využití rázových vln v medicíně.
Dnes se například věnuje velká pozornost možnosti poškození nádorové tkáně účinkem rázových vln. Tato práce je věnována použití v ortopedii.
Metoda a materiál: Ke generování rázových vln byl použit nový zdroj, který byl vyvinut na Ústavu fyziky plazmatu. Je založen na principu mnohokanálového výboje, ke kterému dochází na povrchu kompozitní anody.
V experimentech byly zjišťovány účinky rázové vlny na spojení kosti a kostního cementu. Jednotlivé vzorky byly rázovány a poté byla měřena síla, která je nutná k vytlačení kostního cementu z kosti.
Výsledky: Byly porovnávány mezi sebou maximální síly naměřené u vzorků experimentálních a kontrolních. Z výsledků vyplývá, že síly nutné k vytlačení kostního cementu z experimentálního vzorku jsou v porovnání s kontrolními vzorky menší.
Diskuze: Z toho můžeme usuzovat, že rázová vlna dokáže narušit spojení kosti a kostního cementu. Tohoto efektu by šlo později využít při reoperacích totálních kloubních náhrad.