Karcinom pankreatu (KP) je velmi závažné onkologické onemocn ění se špatnou prognózou. KP je doprovázen závažnou malnutricí se změněným metabolismem mastných kyselin (MK).
Změna metabolismu MK je nacházena i u jiných onkologických onemocněnh, dále u kardiovaskulárních chorob, při obezitě či diabetes mellitus 2. Typu.
Složení mastných kyselin v plasmatických fosfolipidech a cholesterylesterech odpovídá jednak exogennímu příjmu mastných kyselin v průběhu několika týdnů jakožto i endogennímu metabolizmu MK (syntéza, lipoperoxidace atd.). V několika studiích bylo prokázáno, že příjem tuku a nasycených mastných kyselin je asociován s rizikem vzniku onkologických onemocnění včetně karcinomu pankreatu.
U obézních jedinců došlo ke snížení rizika vzniku karcinomu pankreatu při zvýšeném příjmu vícenenasycených mastných kyselin na úkor těch nasycených. Vysoký příjem vicenenasycených mastných kyselin řady n-6 , zvláště kyseliny linolové, zvyšuje riziko vzniku nádoru trávicího traktu (kolorektální karcinom, karcinom pankreatu), karcinomu prsu a prostaty.
Zatímco vícenenasycené mastné kyseliny řady n-3 působí proti vzniku nádorových onemocněni. Obecně lze říci, že vícenenasycené mastné kyseliny řady n-6 podporují proliferaci tumoru, invazivitu, metastazování a obecně reakci organizmu (zánětlivou, imunitní atd.), kdežto vícenenasycené mastné kyseliny řady n-3 působí opačně.
U některých druhů nádorů je zvýšena de novo syntéza MK na podkladě zvýšené exprese syntázy MK a stearoyi-CoA desaturázy (SCD-1). Syntáza MK je enzym, který je fyziologicky exprimován pouze v tukové tkáni a játrech.
V rakovinných buňkách je exprimován za účelem uspokojení nutričních potřeb těchto buněk.