Radiofrekvenční ablace (RFA) představuje nový a účinný způsob ablační léčby v gastrointestináln ím traktu. Nejčastěji se používá při léčbě pacientů s Barrettovým jícnem (BJ).
Tato léčba je jednoznačně indikována u pacientů s BJ a vysokým stupněm dysplázie (HGD) nebo u pacientů s časným adenokarcinomem léčeným endoskopickou resekcí (ER). Cílem zákroku je eradikace zbytkové metaplastické či dysplastické sliznice.
RFA prozatím není indikována u pacientů s BJ a nízkým stupněm dysplázie (LGD) nebo u pacientů s BJ bez dysplázie. Nicméně u těchto pacientů lze v individuálních případech RFA použít.
RFA a endoskopická resekce v jícnu se mohou vzájemně kombinovat a vhodně doplňovat. Endoskopickou resekci lze dokonce provádět i po předchozí RFA (např. objeví-li se viditelná léze až po provedení RFA).
V dalších indikacích lze RFA použít u pacientů s dlaždicobuněčnými neopláziemi jícnu, rezistentním a symptomatickým GAVE syndromem (gastric antral vascular ectasia) či u pacientů s rezistentní postradiační kolitidou. Na rozdíl od Barrettova jícnu se však nejedná o prověřené a jednoznačně doporučované indikace.
V České republice jsou tři centra, která RFA provádějí (ÚVN Praha, Vítkovická nemocnice, FN Olomouc). Metodu nehradí zdravotní pojišťovny a léčba je prozatím hrazena ze zdrojů uvedených pracovišť.
První pacienti byli ve všech centrech léčeni v r. 2009 a doposud léčbu zahájilo 58 pacientů a dokončilo ji 24 pacientů. Nejčastější indikací byl Barrettův jícen – buď po ER pro karcinom nebo s HGD bez viditelné léze.
Vzhledem k tomu, že indikovaných pacientů k RFA není v současné době příliš, jsou tři centra pro Českou republiku (prozatím) dostačující k tomu, aby každý indikovaný pacient mohl být léčen. Nicméně otázka úhrady výkonu pojišťovnami zůstává nanejvýš aktuální, neboť bez jejího vyřešení není současný stav dlouhodobě udržitelný. Článek shrnuje současné výsledky a indikace RFA a shrnuje zkušenosti všech tří pracovišť z České republiky.