Uvod: Autoři sdělení popisují historii a současné aspekty uvedené metody ve Všeobecn é fakultní nemocnici v Praze. Soubor pacientů a metody: V období 1 roku (7/2009–6/2010) jsme na našem pracovišti provedli celkem 13 cytostatických hypertermických perfuzí izolované končetiny (HILP – hypertermic isolatedl limb perfusion) u 10 nemocných.
U 9 nemocných se jednalo o perfuzi dolní končetiny (ve dvou případech opakovanou) a jedenkrát jsme provedli HILP horní končetiny (opakovanou). V 9 případech jsme k výkonu indikovali nemocné s lokální recidivou melanomu.
Výsledky: V krátkodobém horizontu jsme nezaznamenali vážnější komplikace spojené s vlastní procedurou. Závěr: Hypertermická izolovaná perfuze končetin je bezpečná metoda léčby v indikovaných případech.
Kompletní léčebná odpověď, která byla dosažena u 5 nemocných, je, ve shodě s literárními údaji, pozitivní prognostický indikátor dlouhodobého přežití. Z onkologického hlediska jsou dosažené výsledky nadějné, i když doba sledování, která by umožnila komplexní hodnocení kohorty pacientů,je zatím příliš krátká.
Pro poskytování maximální léčby pomocí této metody je třeba v dohledné době zavedení kombinace Melphalan+ TNF alfa v ČR.