Byla přiblížena dlouholetá mezigenerační tradice výzkumů polárních krajů na PřF UK : Zukriegel, Švambera, Hadač, Kunský, Váňa, Jeník, Komárková nebo Sekyra, ad. Podmínky tundry a polárních oblastí je možno zkoumat i v českých horách.
Proto byl zvolen do podnázvu výstavy termín Vysoké Sudety (Krkonošsko-jesenickou soustavu), jimiž se zabývají naši kolegové již desetiletí. Tým fyzických geografů z PřF UK (Engel, Treml, Křížek) zkoumal glaciální a periglaciální tvary reliéfu České republiky.
Studium těchto jevů umožnilo rekonstruovat vzhled a vývoj naší krajiny od dob ledových po sou časnost. Přispělo rovněž k získání paleoklimatických dat, které se využívají při zkoumání aktuálních změn klimatu.
Výstava byla příspěvkem k popularizaci akce Mezinárodní polární rok, ale poukázala i na řetězce globálních souvislostí, na fakt, že tání ledovců, klimatické změny a vše, co se děje na pólech, je důležité z mnoha hledisek i pro Česko. A naopak i z české geologické historie můžeme zkoumat polární oblasti a analogicky odvozovat a prognózovat další procesy.
Výstavu doprovázely dokumety a on-line prezentace o polárních oblastech od 18. století ze sbírek Knihovny geografie. Dokládaly staletou snahu lidstva o dobytí točen a odkrytí jejich tajemství.
Fotografie dodal z výzkkumu Antarktidy Daniel Nývlt. Zajímavá byla časová osa dobývání obou pólů.