Klasická forma horečky nejasného původu (Fever Unknown Origin, FUO) u dospělých je definována vzestupem teploty > 38,3°C opakovaně během > 3 týdnů a tím, že diagnóza nebyla stanovena ani při týden trvající hospitalizaci nebo ≥ 3 ambulantních kontrolách. Analýza FUO zahrnuje zařazení podle skupinových a definitivních diagnóz.
Mezi příčinami FUO jsou revmatická onemocnění vyhodnocována jako samostatná skupina nebo v rámci neinfekčních zánětů; představují asi 25% všech FUO a zaujímají 2.-3. místo za infekty a/nebo trvale neobjasněnou skupinou FUO. U nemocných 50 let o obrovskobuněčnou arteritidu; ANCA+ vaskulitidy se mohou manifestovat obrazem FUO v kterémkoliv věku.
Obtížným aspektem v diagnostice FUO je detekce tzv. potenciálně diagnostických projevů (Potentially Diagnostic Clues, PDCs), definovaných souhrnem obtíží nemocného a klinických/laboratorních abnormalit s potenciálem nasměřovat diagnostický postup; a právě v tomto kontextu vstupuje revmatolog významně do diagnosticky FUO jako činitel se specifickou rolí danou jeho odborným profilem.