Čtyřicet let komunistické nadvlády změnilo mnoho aspektů každodenního života v Československu.Tyto změny zasáhly i všechny přechodové rituály, svatbu nevyjímaje. Nový režim se snažil, aby svatba a její zvyky vyhovovali nové koncepci společnosti.
Tento nový typ svatby měl být jednoduchý, jednotný, občanský a ideologický. Zpočátku například nebylo zákonné, aby se pár nechal oddat v kostele.
Na nějakou dobu nevěsty dokonce přestaly nosit bílé svatební šaty a nahradilo je běžné, civilní oblečení. I v takovém politickém uspořádání bylo ale mnoho rozdílů mezi státní koncepcí, jak by to vypadat mělo, a realitou.
Chceme ukázat konsensus mezi těmito skutečnostmi při svatbách v komunistickém Československu, a proto jsme použili metodu orální historie a vizuální analýzu svatebních fotografií. Nejdříve popíšeme tři podobnosti svateb v komunistickém Československu: špatné a složité shánění svatebních šatů, kytice atd., velmi nízký věk snoubenců a velmi časté těhotenství nevěst v době svatby.
Poté na dvou příkladech ukážeme vývoj svatebního obřadu mezi léty 1948 - 1989. Prvním příkladem je vývoj svatebních šatů, které jsou ovlivněny nejen módou, ale i politickou situací.
Druhým příkladem je trend uzavřít svatbu v rodinném kruhu. Podle našeho názoru je tento trend nejdůležitější dědictví socialistického působení na svatbu.Svatební den přestat být veřejná akce a přestěhoval se do obývacích pokojů.