Cíl: Prezentovat výsledky pětiletého sledování pacientů po implantaci mobilní náhrady krčního disku Mobi-C, zhodnotit klinické i radiologické výsledky a jejich vzájemný vztah. Soubor a metodika: Retrospektivně zpracovaná studie s prospektivním sběrem dat.
Na Neurochirurgickém oddělení Fakultní nemocnice v Plzni jsme sledovali 17 pacientů s 18 implantovanými disky Mobi-C po dobu pěti let. Indikací k operaci byly známky radikulopatie a / nebo myelopatie v korelaci s grafickým nálezem.
Vstupním radiologickým nálezem byla hernie disku podle magnetické rezonance. Hodnotili jsme vývoj klinického nálezu škálami: Visual Analog Scale (VAS), modifikovaná Japanese Orthopedic Association Score (mJOA), u míšních lézí Nurickova škála.
Rozsah pohybu operovaného segmentu a celé krční páteře jsme hodnotili podle dynamických snímků. Výskyt heterotopické osifikace byl zpracován dle Mehrenovy klasifikace.
Výsledky byly zhodnoceny neparametrickým Wilcoxonovým testem na hladině významnosti 0,05. Výsledky: Po pěti letech nedochází ke snížení rozsahu pohybu v operovaném segmentu, medián rozsahu pohybu segmentu zůstává na předoperační hodnotě 7,0 (p=0,2932), Rozsah pohybu krční páteře se nevýznamně zvětšil, medián z 36 na 48 (p=0,0997).
Při hodnocení osifikace byl stupeň 0 u 28 %, naopak stupeň IV, plná fúze, u 11 % segmentů. Statisticky významné zlepšení neurologického nálezu nastalo u všech sledovaných.
Změna mediánu škály VAS z 5,5 na 2 (p=0,0009) a mediánu mJOA z 16 na 18 (p=0,0025). Závěry: Implantace mobilní náhrady krčního disku Mobi-C je efektivní volbou léčby degenerativního onemocn ění krčních disků z hlediska klinického výsledku.
Rozsah pohybu operovaného segmentu se po dobu pěti let nezmenšil. Vztah mezi výsledným klinickým stavem pacienta a funkčním rozsahem pohybu implantátu jsme neprokázali.