V laboratoři biomechaniky extrémních zátěží BEZ je v rámci výzkumných projektů TACR TA 01010806, GACR P407/10/1624 a PRVOUK P38 konstruována a funkčně zdokolována měřící soustava pro měření mechanických vlastností měkkých tkání. Ověřená funkčnost měření této soustavy, vzrůstající počet prováděných měření a vzrůstající počet výzkumných pracovníků střídajících se na tomto funkčním prototypu si vyžádalo zautomatizování ovládání pomocí softwaru, který byl několikrát inovován.
V rámci technologického vývoje trhacích a kinematických zařízení brusle již byly dvěma verzím vývoje trhacích soustav uděleny dva užitné vzory u úřadu průmyslového vlastnictví a to: Trhací stroj pro navození deformace měkkých tkání se současným kinematickým záznamem číslo 2013-27301,25008 Čelisti pro uchycení vláken do trhacího stroje číslo 2013-27551, 625501 Vzhledem k pozitivnímu vývoji tohoto projektu bylo zapotřebí zjednodušit průběh vyhodnocování dat z trhací soustavy a to zejména pro konkrétní druh trhaného materiálu, kterými jsou scuffold nosiče, pro růst tkání z kmenových buněk. Tento druh materiálu je hromadně testován a je v současnosti velmi aktuálním vědeko výzkumným materiálem, který má dobrý průmyslový potenciál.
Pro zpřístupnění vyhodnocení vlastností scuffold nosičů externími firmami a institucemi bylo nutné automatizovat ukládání a zpracování naměřených dat. Tvorbu software bylo zapotřebí konzultovat na spolupracujícím pracovišti Katedra kybernetiky (13133) FEL ČVUT.