Kapitola Queer prostor(y) diskutuje pokrok ve specifické oblasti post-pozitivistické geografie, v geografi ích sexualit, toto "teritorium" v Česku teprve čeká na svůj podrobný průzkum. Autor, seznámený s víceznačnou povahou této široké oblasti studia zpočátku nastíní klíčové práce, které přispěly k rozvoji subdisciplíny a poskytne možnou orientaci podle úrovně teoretické sofistikovanosti prací.
Autor zaujímá kompetentní teoretickou perspektivu a s odstupem 20 let odpovídá na některé nezodpovězené otázky v české post-moderní a post-strukturalistické geografii. Diskuse se zaměřuje především na (re)konceptualizace (lidských) subjektivit, (vztahů) moci, (konstrukce) identit, ale i na další koncepty spojené s rozvojem queer teorie v geografii.
Zvláštní důraz je kladen na osvětlení dvou důležitých přínosů v queer geografickém myšlení, na práce Michela Foucalta zaměřené na "povahu" moci, vědění a diskurzů a na vlivné dekonstruktivní myšlení Judith Butler (primárně o genderu a pohlaví), včetně její teorie performativity. Cílem této kapitoly je destabilizovat jeden z primárních konceptů geografie, prostor, a představit ho jakožto nepevný a nestálý.
Prostor bude výmluvně představen nejen jako sociálně konstruovaný, kdy v rámci komplexním módu dochází k (re)produkci jeho významů, ale i dekonstruovaný jako entita, která je neustále v (performativním) procesu ustavování. Autor je přesvědčen, že navzdory tematickému zaměření kapitoly, diskutované fenomény dalece přesahují oblast sexualit.