Údaje o celkovém množstv í vody v organismu a o jejím rozložení jsou důležité pro pacienty např. s chronickým selháním ledvin a lze je využít rovněž při řízení pitného režimu sportovců. Mohou být stanoveny různými metodami.
Mezi nejprespektivnější patří bioimpedační analýza (BIA). Tato metoda je založena na principu odlišných elektrických vlastností tkání, tuku a tělesné vody.
Dnes ji běžně používáme i ke stanovení množství tělesného tuku a tukuprosté hmoty. K neinvazivnímu stanovení distribuce vody, tj. množství intracelulární (ICW) a extracelulární (ECW) vody, lze využít multifrekvenční bioimpedanční analýzu.
Pro stanovení byl použit bioimpedanční analyzátor BIA 2000 M (Datainput, Německo), který měří celkovou impedanci na 1, 5, 50 a 100 kHz. Měření bylo provedeno u 20 pacientů s chronickým selháním ledvin léčených hemodyalýzou.
Přesuny mezi ICW a ECW nacházíme u dialyzovaných pacientů již po šedesáti minutách dialýzi. BIA citlivá na stav hydratace organismu a je schopna zachytit příjem nebo ztrátu tekutin v objemu menším než 0,5 litru.
Její předností je jednoduché propojení s počítačem, nezávislost na 'obsluze' a možnost on-line zpracování výsledků.