Někteří zastánci RMA tvrdí, že nové technologie pomohou rozptýlit "mlhu války" a umožní mocnostem, které tuto revoluci podniknou, ovládnout bojiště jako šachovou partii. Tématem tohoto článku je pojem "mlha války" (fog of war), o jejíž eliminaci zastánci RMA usilují.
Fráze "mlha války" se pojí ke Carlu von Clausewitz, pruskému teoretiku války z devatenáctého století a použita byla rovněž v románu Vojna a mír Lva Nikolajeviče Tolstého. Díla těchto dvou autorů ukazují že nejistota a náhoda, neboli "mlha války", jsou inherentní součástí lidského jednání a zůstávají tak součástí války tak dlouho, dokud ta bude založena na lidském elementu.
Moderní technologie bezpochyby umožňují dodat veliteli vojenské operace takové množství informací, že jakékoli historické paralely k současnému stavu se mohou zdát zcela nepatřičné. Přesto Tvrdí-li proponenti současné revoluce ve vojenských záležitostech, že moderní technologie tuto "mlhu" rozpustí, pak tento problém zužují na pouhé vnější materiální podmínky a nezahrnují do ní i lidskou mentalitu.
Z toho však plyne velké riziko, že odstraněním oné materiální nahodilosti a nejistoty budou veškeré další nejistoty zapomenuty. K válce by se pak přistupovalo jako k lineárnímu problému, který by šlo vyřešit vytvářením univerzálních pravidel a principů.
Moderní technologie dost možná dokážou proměnit válku k nepoznání, nejistota a náhoda přesto nemohou zmizet. Určitá "mlha" bude bojiště halit vždy.
Přestane-li se však s nejistotou počítat, začnou armády produkovat pouze takové velitele, kteří by se ani s nejmenší nejistotou nebyli sto vyrovnat.