Cílem analýzy je zjistit na příkladu vládního návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění z roku 2000 alespoň některé příčiny, které po ročním úsilí vedly nakonec ministra zdravotnictví ke vzetí zpět tohoto návrhu na podzim 2000 ještě před prvním čtením v PSP ČR. Sledované otázky se zaměřují především na roli MZ ČR při formulaci a reprezentaci veřejných zájmů v jejich krátkodobé a dlouhodobé struktuře a ve vztahu k rozvoji poznání, využití objektivních analýz, výzkumu a postojů jednotlivých zájmových skupin.
Metodický přístup využ ívá analýzu průběhu části legislativního procesu vzniku návrhu zákona o veřejném zdravotním pojištění s využitím dokumentů, vzniklých na MZ v průběhu přípravy návrhu, materiálů vnějšího připomínkového řízení a dalších dokumentů zdravotní politiky. Tato zjištění jsou diskutována ve vztahu k vybraným teoretickým poznatkům.
Zjištění/výsledky: analýza poukazuje na slabé místo v roli MZ ČR při formulaci veřejného zájmu, jímž je institucionální rámec systému veřejného zdravotního pojištění. MZ ČR zpracovalo návrh zákona zejména s ohledem na partikulární postoje úzkých zájmových skupin, bez zohlednění dostupných teoretických poznatků, historických zkušeností a bez analýz a výzkumu v této oblasti.
Návrhu zákona tak chyběly potřebné pevné základy a při jeho předání do PSP ČR se z něj stal domek z karet, který nevydržel ani naznačené kritické připomínky. Závěry spočívají v návrhu několika doporučení pro pokračující proces tvorby zdravotní politiky.
Jde o respektování rámce veřejného práva, ve kterém se veřejné zdravotní pojištění nachází, podložené zdůvodnění principů veřejného zdravotního pojištění, využití existujících poznatků, analytická a výzkumná podpora procesu tvorby zdravotní politiky, formulaci cílů za účasti a odpovědné diskuse aktérů