Pojem hybridních režimů ze současného bádání vychází jako zastřešující koncept pro označení režimů v šedé zóně mezi demokracií a autoritářstvím, tedy skupin adjektivních demokracií a autoritářství. Po více než dvou dek ádách diskuse o hybridních režimech se nám vyprofilovalo několik konceptů, které se etablovaly v politologickém slovníku (neliberální demokracie, kompetitivní autoritářství a další).
Tyto koncepty jsou však spojeny s různou mírou operacionalizace, vnímání pojmů demokracie, autoritářství. Zároveň jsme v této diskusi svědky používání nejrůznějších typologií a přístupů (klasické vnímání konceptů, rodová podobnost, radiální kategorie).
Cílem příspěvku je komparace etablovaných termínů hybridních režimů. Pro jejich použití je vedle znalosti typů kategorií klíčové rozlišovat mezi různými pojetími demokracie (procedurální minimum, rozšířené procedurální minimum, minimalistická definice).
V příspěvku budu argumentovat, že pro úspěšnou aplikaci jakéhokoliv konceptu v rámci hybridních režimů, je nutné znát výše zmíněné souvislosti specifických konceptů, abychom se nedopouštěli jejich „natahování“.