Kožní melanom je nejčastěj ší příčinou smrti z kožních nemocí a u dvou třetin nemocných se nádor manifestuje mezi 35-75 rokem. V České republice se incidence pohybuje kolem 15 nových případů na 100 tisíc obyvatel za rok.
Pacienti přicházejí nejčastěji v klinickém stadiu I nebo in situ. Prognóza je ovlivněna klinickými a histologickými faktory.
Přežívání nemocných s melanomem se proti minulosti podstatně prodloužilo díky především včasnému záchytu nemoci, nicméně u určité části pacientů vznikají metastázy, které jsou obtížně léčitelné a jsou příčinou úmrtí. Kormě dosud používaných chemoterapeutických postupů se možnosti léčby metastáz rozšiřují o inhibitory signálních drah a léky ovlivňující imunitní systém, jako jsou vemurafenib, ipilimumab, nivolumab, dabrafenib, imatinib, trametinib, sorafenib, případně nové protinádorové vakcíny.
V současné době probíhá řada klinických studií ověřujících účinnost této léčby v různých schématech, či zkoušejících zcela nové preparáty. Imunoterapie se tak postupně posouvá do čela mezi standardní možnosti v terapii metastatického melanomu.