Článek pojednává o etapách vývoje české informační základny s důrazem na technické informace. Počátky technických informací se datují do období 18. a 19. století, kdy se rozvíjí průmyslové podniky a továrny.
Tato doba je charakteristická snahou zpřístupnit n ěkteré druhy technických zpráv, které by informovaly tehdejší podnikatele o výrobě a výrobcích potenciálních konkurentů. Na počátku 20. století již můžeme nalézt technickou literaturu v technických knihovnách nebo v hlavních průmyslových podnicích.
V roce 1944 je založeno Technické dokumentační středisko a to určuje budoucí strukturu národní informační soustavy vědecko-technických a ekonomických informací (VTEI). Soustava VTEI je rozdělena do tří hlavních etap.
První etapa je charakteristická úsilím o centralizaci všech informačních středisek. Druhá etapa začíná vydáním Usnesení vlády ČSR č. 606/1959 o organizaci a řízení technických a ekonomických informací a pokračuje vznikem československé soustavy ÚVTEI (Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací).
Třetí etapa je charakteristická automatizací informačních procesů, využíváním zahraničních databázových center a vznikem Ústřední technické základny (ÚTZ). V roce 1991 se ÚVTEI-ÚTZ transformuje do Národního informačního střediska (NIS), které poskytuje služby do roku 1997.
Později jsou jeho kompetence rozděleny mezi několik ministerstev a odborů. Období 90. let je typické vývojem telekomunikací, technického zabezpečení, vývojem počítačových technologií a rozmachem internetu.
To se dotýká i samotných knihoven a nových koncepcí informačních služeb.