Příspěvek se zaměřuje na často zcela opomíjené subjekty ekonomických analýz a to české družstevní záložny. Konkrétně se zaměřujeme na analýzu kapitálové přiměřenosti čtyř největších záložen, která je podprůměrná nejen v porovnání se zbytkem trhu, ale i v porovnání s českými bankami.
Růst uvěrových aktivit čtyř největších kampeliček se v posledním období ukazuje jako vysoký až rizikový, což vede k snižování jejich kapitálové přiměřenosti. Nižší kapitálová vybavenost následně vede k snížené odolnosti sektoru z áložen vůči zvýšeným rizikům, která přináší stávající ekonomická krize.
Naše analýza odhaduje, že pokud největší družstevní záložny výrazně nezpomalí svůj růst, tak jenom do konce roku 2013 budou potřebovat navýšit svůj kapitál minimálně o 2,2 mld. Kč.
Jinými slovy, téměř zdvojnásobit svůj stávající kapitál. Potřeba v krátké době významně zvýšit kapitál se může částečně přenést na klienty záložen ve formě zdražení úvěrů nebo snížení úroků z depozit.
V horším případě tato potřeba může vést kampeličky i k aktivitám, které významně a negativně ovlivní jejich stabilitu, např. k investicím do velice rizikových projektů, nedostatečnou tvorbou opravných položek a nadhodnocováním kapitálové přiměřenosti, nebo porušením zákonných limitů angažovanosti. Domníváme se, že české kampeličky jsou dynamitem na českém finančním trhu a měla by se jim věnovat vyšší pozornost ze strany jejich regulátora ČNB.