Kniha je rozčleněna do paralelní české a německé verze, obrazová příloha je společná. Monografie popisuje životní příběh Josefa Hohlbauma, rodáka ze severomoravské Horní Lipové, který studoval medicínu ve Štýrském Hradci a po promoci působil jako univerzitní chirurg v Lipsku.
V roce 1941 se stal přednostou chirurgické kliniky Německé univerzity Karlovy v Praze, na níž působil až do konce války. 9. května 1945 byl českými revolučními orgány zatčen a krátce vězněn na Pankráci, odkud byl poslán do internačního pracovního tábora v Klecanech u Prahy. Zde utrpěl 1. července 1945 při polních pracích těžké zranění levého bérce (po explozi výbušniny), pro které byl ošetřován na Chirurgickém oddělení Vinohradské nemocnice u doc.
Poláka. Odtud byl na vlastní žádost přeložen do německého vojenského lazaretu v Ženských domovech v Praze na Smíchově a v říjnu 1945 odtransportován lazaretním vlakem do Německa.
Po dvou následných pobytech v nemocnicích v Duryňsku (Bad Liebenstein a Waltershausen) byl nakonec hospitalizován od 23.12. v nemocnici v Markkleeberg u Lipska, kde zemřel 30.12. 1945. Autoři docházejí k závěru, že Josef Hohlbaum patřil ke generaci významných mladých německých chirurgů meziválečného období a byl rovněž velmi dobrým univerzitním učitelem.
V období nacismu se nijak politicky neangažoval a věnoval se výhradně svému oboru, a to i v době svého pražského působení, kde si získal oblibu i u českých pacientů. Podařilo se rovněž prokázat, že profesor Arnold Jirásek se jako lékař nijak neprovinil vůči zraněnému Hohlbaumovi, jehož ošetřov ání ve Vinohradské nemocnici probíhalo lege artis.
Do knihy jsou přiřazeny kapitoly popisující situaci v německé medicíně po roce 1933, situaci v Československu po mnichovské dohodě 1938 a historii Německé lékařské fakulty v Praze a její chirurgické kliniky. Kniha je věnována vysokým školám, z nichž autoři pocházejí: Univerzitě Karlově a Univerzitě v Lipsku