Charles Explorer logo
🇨🇿

Využívání encyklopedie Wikipedie jako informačního a referenčního zdroje v rámci služby Ptejte se knihovny

Publikace na Filozofická fakulta |
2013

Abstrakt

Cílem studie bylo zjistit, analyzovat a vyhodnotit kvantitativní změny a trendy ve využívání kolektivně tvořené online encyklopedie Wikipedie v rámci české virtuální referenční služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/). Výzkumným vzorkem byly jednak „archivní záznamy zodpovězených dotazů“ zveřejněné ve volně dostupném online archivu služby Ptejte se knihovny (http://www.ptejteseknihovny.cz/archiv) za roky 2003–2012, které obsahují odkazy na hesla encyklopedie Wikipedie, a jednak samotné odkazy na Wikipedii objevující se v archivních záznamech (bez ohledu na jejich umístění v rámci archivních záznamů).

Zjišťován a analyzován byl jak počet archivních záznamů s odkazem nebo odkazy na Wikipedii, tak počet samotných odkazů, stejně jako charakter (resp. typ) hesel ve Wikipedii, na která odkazují. Hlavní použitou metodou byla metoda bibliometrické a citační analýzy doplněná komentářem ke kvantitativním výsledkům.

Východiskem výzkumu byly hypotézy, že míra využívání a citování encyklopedie Wikipedie má v rámci služby Ptejte se knihovny obecně vzrůstající tendenci, a to zejména česká jazyková verze této encyklopedie, a hypotéza, že míra využívání a citování jiných vybraných významných všeobecných tradičně tvořených (tištěných nebo online) encyklopedických děl je podstatně nižší než je tomu v případě encyklopedie Wikipedie. Díky částečnému potvrzení hypotéz jsou deklarovány kvantitativní změny a trendy ve využívání encyklopedie Wikipedie jako informačního a referenčního zdroje v kontextu virtuálních referenčních služeb knihoven (na příkladu služby Ptejte se knihovny) v prvním a na počátku druhého desetiletí 21. století.