Kantaridin, zpuchýřující látka produkovaná hmyzem řádu Coleoptera, má dlouhou historii jak v lidové, tak i tradiční medicíně. Kantaridin, terpenoid 7-oxabicyclo-[2.2.1]-heptanového typu, je jedovatá chemická sloučenina, vylučovaná mnoha druhy puchýřníků, brouků čeledi majkovitých (Meloidae).
Mezi nejznámější patří puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria), známý v Evropě již od středověku jako „španělská muška“ a používaný jako afrodiziakum. V dermatologii mohou být zředěné roztoky kantaridinu použity jako lokální léky pro léčbu benigních epiteliálních výrůstků: k odstran ění bradavic a léčbě molluscum contagiosum.
Schopnost kantaridinu vyvolávat množství nežádoucích účinků však vedla k jeho zařazení na seznam nebezpečných léčiv. Extrémní riziko akutní toxicity kantaridinu hrozí zejména při použití látky jako afrodiziaka.
Kantaridin je velmi nebezpečný a může snadno způsobit smrt. Z těchto důvodů je užití kantaridinu v mnoha zemích nezákonné.
Nicméně, podle nových klinických výsledků, je kantaridin bezpečný a hodnotný lék a měl by být vrácen do léčebného armamentária dermatologů. Kromě toho, podle aktuálních lékařských informací, kantaridin, stejně jako jeho některé analogy (zejména nor-kantaridin), vykazuje potenciální protinádorovou aktivitu.
Laboratorní studie s kulturami nádorových buněčných linií naznačují, že tato aktivita se může vztahovat k inhibici protein-fosfatázy 2A. Je obecně známo, že může být rakovinným supresorem a může vyvolat fosforylaci a aktivaci kináz, které mohou urychlit růst nádoru.
Kantaridin vykazuje silnou protinádorovou aktivitu u lidských rakovinných buněk. Způsobuje zastavení cyklu buněčného dělení a vyvolává apoptózu u mnoha typů nádorových buněk.