Biologická léčba tvoří nedílnou součást klinické praxe v terapii solidních tumorů. V trávicím traktu se využívá zejména v terapii metastazujícího karcinomu kolorekta (bevacizumab, cetuximab, panitumumab), karcinomu žaludku (trastuzumab), jater (sorafenib) a pankreatu (erlotinib), a to včetně neuroendokrinních tumorů (sunitinib, everolimus).
Cílem léčby je blokování růstu nádorových buněk ovlivněním specifických molekul důležitých v procesu karcinogeneze, metastazování a buněčného růstu. Významným krokem k širšímu využití této terapie bylo hlubší poznání mechanismů účinku a možnosti přímého zásahu klíčových struktur nádorové buňky.
Prediktory účinnosti léčby pomáhají určit pacienty, kteří budou z této terapie profitovat, a zároveň brání zbytečnému podání drahé léčby nemocným s nízkou pravděpodobností léčebného efektu. Registrační studie prokázaly efektivitu a bezpečnost biologické terapie, což bylo potvrzeno i v podmínkách denní praxe.
K monitoraci biologické léčby jsou v České republice využívány klinické registry České onkologické společnosti ČLS JEP, která výsledky pravidelně prezentuje laické i odborné veřejnosti.