Při léčbě noční polyurie využíváme jak režimová opatření, tak i medikamentózní léčbu. Základem medikamentózní terapie je léčba desmopresinem.
Desmopresin acetát je syntetickým analogem antidiuretického hormonu s vysokou afinitou k V2 receptorům a antidiuretickým účinkem. V současné době je jediným registrovaným preparátem pro léčbu antidiuretiky.
Oproti antidiuretickému hormonu nemá desmopresin žádnou relevantní afinitu k V1 receptorům, a tedy ani žádný hypertenzní účinek. Po užití desmopresinu v době před usnutím je během spánku snížena tvorba moči, a proto je prodloužen čas do nucení na močení a počet nykturií.
Klinický efekt ve smyslu snížení objemu vytvořené moči a zvýšené osmolality moči trvá přibližně 8-12 hodin. Desmopresin se k léčbě noční polyurie aplikuje perorálně jednu hodinu před spaním.
Optimální dávku desmopresinu je třeba vytitrovat, léčba se zahajuje dávkou 60 µg preparátu v tzv. MELT formě (fast melting oral formulation - rychle rozpustná tabletová forma) a může se podle klinického účinku po týdnu zvyšovat do maximální doporučené dávky 240 µg.
Pacienti léčení desmopresinem by měli snížit příjem tekutin 1 hodinu před aplikací a 8 hodin po aplikaci desmopresinu. Celkový počet nežádoucích účinků spojených s podáváním desmopresinu byl v provedených klinických studiích vyšší než u placeba, nežádoucí účinky byly většinou mírného stupně.
Nejčastěji udávané nežádoucí účinky v krátkodobých a dlouhodobých studiích byly bolesti hlavy, nauzea, průjem, bolesti břicha, závratě, pocit sucha v ústech a hyponatrémie. Hyponatrémie byla v klinických studiích pozorována především u pacientů ve věku vyšším než 65 let, proto by léčba desmopresinem neměla být u těchto pacientů zahájena bez monitorování hladiny natria a všichni pacienti by měli být také poučeni o prodromech hyponatrémie - bolestech hlavy, nauzee a insomnii.Podle Evidence Based Medicine je úroveň evidence pro léčbu nykturií způsobených noční polyurií desmopresinem 1b a stupeň doporučení léčby je A