Autor se zabývá tématem politiky provozované před soudy v rámci soudního přezkumu ústavnosti zákonů. Práce je rozdělena na dvě části.
První část je teoretická a zdůrazňuje potřebu odlišit od sebe fakt, že rozhodování soudů má politické důsledky, a podezření, že toto rozhodování probíhá politickým způsobem. Teoretická část se tak zaměřuje na diskuze o judicializaci politiky, výkladu ústavy, legitimitě soudů a postojovém modelu soudního rozhodování.
Autor se domnívá, že i v kontinentální právní oblasti může být analýza rozhodování ústavních soudů obohacena politologicko-statistickými metodami. Jelikož soudce již dnes nevidíme jako pouhá „ústa, která pronášejí slova zákona“, měli bychom zkoumat i další faktory, které vedle slov zákona ovlivňují jejich rozhodnutí, a prozkoumat i skeptickou hypotézu, podle které soudci ve skutečnosti provozují čistou politiku.
Cílem druhé části práce je zjistit, zda můžeme hlasování soudců Ústavního soudu ČR v oblasti soudního přezkumu ústavnosti zákonů vnímat jako politicky motivované. Za použití statistických metod autor zkoumá, zda je hlasování jednotlivých soudců nějakým způsobem ideologicky konzistentní a zda soudci tvoří hlasovací koalice.