Východiska Vrcholový a výkonnostní volejbal je čím d ál tím více náročný na přípravu, vzhledem ke zvyšujícímu se počtu utkání a náročnosti přípravy. Souběžně se zvyšujícím se nároky na hráčky se zvyšuje pravděpodobnost zranění a celkově poškození organismu.
Cílem příspěvku je zjištění četnosti vzniku úrazů ramene a páteře při výkonnostním provozování volejbalu. Dále pak zjistit, jakou prevenci zranění a regeneraci hráčky používají.
Soubor Výzkumný soubor tvořilo 52 žen, hráček výkonnostního volejbalu hrající 1. volejbalovou ligu v sezóně 2011/2012. Věkový průměr dotazovaných hráček byl 26 let.
Metody Pro výzkum byl vytvořen nestandardizovaný dotazník skládající se z otevřených, uzavřených a polozavřených otázek. Výsledky Z celkového počtu 52 obdržených dotazníků byla zjištěna největší četnost chronického zranění u pravého ramene, a to 30% ze všech zranění ramene a páteře.
Druhým nejčetnějším zraněním zkoumaných hráček bylo chronické zranění bederní páteře 28%. Na dalších místech byly shledány akutní zranění bederní páteře s 12% a akutní zranění krční páteře s 8%.
Závěry Dále výsledky ukázaly, že velká část dotazovaných hráček (28%) nepoužívá žádnou prevenci ani regeneraci.