Charles Explorer logo
🇨🇿

Využití principu mendelovské randomizace k demonstraci protektivních účinků isothiokyanátu v křížatých rostlinách v prevenci zhoubných novotvarů

Publikace na 1. lékařská fakulta |
2013

Abstrakt

Přes významné zlepšování metodologie epidemiologických studií a analýz zdravotnických databází zůstávají v observačních epidemiologických studiích asociace mezi ovlivnitelnými expozicemi a nemocí do určité míry zkresleny. Princip mendelovské randomizace, tj. náhodné rozdělení rodičovských genů potomkům v meiose během formování gamet a při koncepci představuje jednu z šancí metodologie hodnocení příčinné povahy některých zevních příčin nemocí.

Při využití tohoto přístupu je zjištěná asociace mezi nemocí a studovaným genetickým polymor- smem, který odráží biologickou spojitost mezi podezřelou expozicí a nemocí, obecně méně náchylná k fenoménu zavádění, které může zkreslit interpretaci výsledků konvenčních observačních studií. Autoři ilustrují možnosti mendelovské randomizace na příkladu vztahu isothiokyanát v křížatých rostlinách versus karcinom plic a malignity ledvin, hlavy a krku.

I když využití principu mendelovské randomizace má svá omezení, poskytuje nové možnosti jak testovat příčinnou souvislost dějů a ukazuje, jak prostředky vložené do projektu lidského genomu mohou přispět k poznání a potenciálním možnostem prevence nepříznivých účinků ovlivnitelných expozic na lidské zdraví.