Úvod článku stručně shrnuje základní poznatky k využití vyšší nadmořské výšky ve sportovním tréninku, především se zaměřením na kanoistiku. Hlavní část popisuje formou kazuistiky na příkladu dvou kanoistů (C2, 1 000m) pobyty a tréninkového zatížení ve vyšší nadmořské výšce do přípravy na Olympijské hry v Londýně 2012.
Celkem byly v rámci posledních třinácti měsíců předolympijské přípravy zařazeny čtyři pobyty ve výšce. První pětidenní pobyt ve 3 000m n. m. byl zaměřen na zvýšení tvorby červených krvinek před MS 2011, kde se kanoisté nominovali na OH v Londýně.
Pobyt ve výšce 3 000m n. m. se stejným cílem byl zařazen také 8 týdnů před finálovým závodem na OH. První čtrnáctidenní pobyt a trénink ve výšce (1 800m n. m.) byl do přípravy zařazen počátkem roku 2012 (rozvoj nespecifických aerobních předpokladů), druhý pak 6 až 4 týdny před konáním OH.
Kanoisté, jejichž model zařazení výšky do předolympijské přípravy popisujeme, dosáhli výborného pátého místa na OH v Londýně. Podle našeho názoru k tomuto výsledku také přispěly v textu charakterizované pobyty ve vyšší nadmořské výšce.