Uvádíme případ muže, který měl v roce 2004 diagnostikován melanom choroidey levého oka. Brachyterapie nebyla dostatečně účinná, a proto byla v roce 2006 provedena enukleace bulbu.
V červenci 2010 se objevila jaterní metastáza a byla zahájena chemoterapie dacarbazinem. I přes chemoterapii pokračovala progrese jaterních metastáz a objevila se nová ložiska.
Vzhledem k neú činnosti chemoterapie byl pacient zařazen do specifického léčebného programu (SLP) s ipilimumabem a léčen od prosince 2010 do března 2011. První hodnocení léčebné odpovědi 12. a 16. týden prokázala spíše mírné zvětšení ložisek, nepřesahující 25 %, a netvořila se žádná nová ložiska.
Pacient byl dále sledován bez léčby, ložiska v játrech se již dále nezvětšovala, a bylo tedy možné v prosinci 2011 hodnotit léčebnou odpověď jako stabilizaci onemocnění. V březnu 2012 byla prokázána progrese onemocnění, protože metastázy v játrech se zvětšily o více než 50 %.
Pacient byl indikován k reindukční léčbě ipilimumabem, která proběhla od dubna 2012 do června 2012. Ipilimumab byl opět podáván v dávce 3 mg/kg celkem ve čtyřech dávkách v třítýdenních intervalech.
Ani při reindukci jsme nepozorovali žádné nežádoucí účinky léčby, kromě minimálního a pouze občasného svědění kůže. Opakovaná reindukční léčba ipilimumabem dokázala opět zpomalit zvětšování jaterních metastáz a navodila znovu stabilizaci onemocnění, která přetrvávala ještě 9 měsíců po zahájení opakované léčby ipilimumabem.
V lednu 2013, tedy 10 měsíců po reindukční léčbě, však byla dle CT nálezu potvrzena opět progrese jaterních ložisek. Z dalších léčebných možností přicházelo v úvahu zařazení pacienta do studie s léčbou inhibitorem BRAF vemurafenibem, pokud by byla prokázána mutace BRAF.
Vzorek jaterní metastázy získaný biopsií byl vyšetřen metodou Cobas, ale mutace BRAF nebyla nalezena. Pacient byl proto indikován k radiofrekvenční ablaci metastáz.