Asimilovatelný organický uhl ík (AOC) je ta část rozpuštěného organického uhlíku, která je asimilovatelná do biomasy mikroorganismů. Jeho zvýšená koncentrace ve vodách vede ke zhoršování biologické stability upravené vody, zejména v souvislosti s možností sekundární tvorby biofilmů.
Biofilmy přítomné v rozvodných systémech negativně ovlivňují organoleptické vlastnosti pitné vody a díky rozvoji heterotrofní mikroflóry představují zvýšené hygienické riziko. Asimilovatelný organický uhlík se doposud stanovuje kultivační metodou, která je založena na principu pomnožení referenčních kmenů Spirillum spp. (NOX) a Pseudomonas fluorescens (P-17) a vlastním výpočtu na základě vytvořené biomasy a růstového výtěžku výše uvedených kmenů.
Přestože je tato metoda dostatečně citlivá a reprodukovatelná, její hlavní nevýhodou je skutečnost, že je relativně zdlouhavá a náročná na čas a práci. Pro odstranění výše zmíněných nedostatků byla navržena optimalizace původní metody AOC s využitím optické detekce růstu mikroorganismů.
V námi navrhované metodě je růst mikroorganismů sledován přímo ve vzorcích pomocí měření elastického rozptylu světla v přímém směru pod malým úhlem 11°-15°.