Charles Explorer logo
🇨🇿

Pokroky v léčbě metastazujícího melanomu

Publikace |
2013

Abstrakt

Metastazující melanom je nádor vysoce rezistentní vůči většině léčebných postupů. Pokroky ve znalostech imunitních reakcí mezi nádorem a hostitelem a pokroky v molekulární biologii umožnily rozvoj nových a účinnějších léčebných metod.

Imunoterapie metastazujícího melanomu je zaměřena zejména na receptory CTLA-4 a PD-1, jejichž zablokování zvyšuje aktivitu cytotoxických T-lymfocytů a protinádorovou imunitu. Nejúčinnější inhibitor CTLA-4 ipilimumab byl na základě výsledků studie CA 184-002 schválen FDA i EMA pro léčbu metastazujícího melanomu.

Jedná se o první lék, který dokázal statisticky významně prodloužit celkové přežití nemocných. Léčebné odpovědi dosahuje pouze 20-30 %, ale jsou dlouhodobé.

Jednou z velmi významných signálních drah u melanomu je kaskáda MAPK/ERK, která je aktivována vznikem mutace BRAF; nejčastějším typem mutace BRAF je přitom V600E. Vemurafenib, selektivní inhibitor kinázy BRAF s touto mutací, je schopen u nemocných s metastazujícím melanomem vyvolat vysoké procento léčebných odpovědí.

Ty se dostavují velmi brzy, již v prvních dnech až týdnech po zahájení léčby, a dosahují více než 50 %. V současné době se objevují slibné výsledky klinických studií s novými inhibitory BRAF a MEK, jako jsou dabrafenib či trametinib.

Dalšími cíli v léčbě metastazujícího melanomu jsou nalezení prediktivních faktorů léčebné odpovědi na ipilimumab a oddálení nebo zabránění vzniku rezistence vůči inhibitorům BRAF.