Úvod: Expertní systémy patří mezi nejúspěšnější aplikace umělé inteligence. Od svého komerčního uvedení na začátku osmdesátých let minulého století prodělaly bouřlivý rozvoj a v současnosti jsou používány v mnoha oblastech lidské činnosti, jako např. ve vědě, technice, výrobě, obchodě atd.
V poslední době se začínají stále více objevovat i v oblasti medicíny. Materiál a metodika: V tomto sdělení je dokumentována možnost využití expertních systémů při diagnostice nemocí.
Na základě klinických zkušeností u léčby cyst čelistních kostí byl vytvořen expertní systém na podporu rozhodování při diagnostice toho onemocnění. U souboru 36 pacientů jsou porovnány diferenciální diagnózy navržené expertním systémem s definitivní diagnózou.
Na příkladu krátké kazuistiky je představeno využití tohoto sytému v klinické praxi. Výsledky: Při ověřování expertního systému byla analyzována diagnóza u 36 pacientů při sledování patnácti markerů.
Na jejich základě pak expertní systém navrhoval diferenciální diagnózu. Následně bylo provedeno srovnání výsledků definitivního histologického vyšetření s diagnózami, které navrhl expertní systém.
Tyto výsledky jsou ve článku zveřejněny formou tabulky. Závěr: Expertní systémy by měly navrhovat optimální řešení problémů stejně tak, jako by je navrhoval expert.
Využívají heuristických znalostí a jejich výhodou je, že výsledky, které poskytují, jsou stále stejné a nejsou ovlivněny vnějšími faktory (časový stres, únava). Na druhou stranu se využívání heuristických znalostí může jevit jako limitující faktor při řešení velmi složitých problémů, kdy expertn í systém nemusí zanalyzovat všechny možné varianty.