Východiska: Certifikace odborné způsobilosti poskytovatel ů programů školské primární prevence je posouzení a formální uznání, že program odpovídá stanoveným kritériím kvality a komplexnosti. Jde o proces posouzení služby podle kritérií stanovených schválenými Standardy.
Standardy ve své obecné a speciální části definují základní pojmy, cílové skupiny preventivních programů a zásady efektivity. Dále vymezují charakteristiky, které by měl kvalitní program obecně splňovat.
Cíle evaluační studie: Tato studie a si klade za cíl analyzovat nejvýznamnější posuny ve vývoji Standardů a jeho implementace v období 2005 - 2012, ve 3 etapách. Sleduje jednotlivé revize a pokouší se charakterizovat nejvýznamnější trendy v dané problematice.
Metody: V rámci 1.revize proběhlo dotazníkové šetření, byly realizovány ohniskové skupiny certifikátorů a proběhla externí evaluace. 2.revize proběhla na základě panelových diskusí, zápisů z ohniskové skupiny, sběru zpětných vazeb z terénu a byla završena externími oponenturami pracovní podoby dokumentu. Jako 3.krok v této studii byla realizována meta-analýza obecných trendů ve vývoji Standardů.
Výsledky: V první revizi Standardů byl reflektován vyšší kontakt s realitou programu, zúžení Standardů a odstraňování duplicit, jednoznačnost výkladu a hodnocení, šetření nově vzniklých situací a aktualizace legislativy. Druhá revize přináší univerzalizaci standardů na všechny typy rizikového chování a akceptovatelnost všemi resorty vstupujícími do škol. Žádá jednotnost se základní literaturou a školskými dokumenty i jednotnost ve vzdělání a profesní přípravě preventivních pracovníků vstupujících do škol.
Jsou naznačeny výzvy do budoucnosti: uvedení v evropský kontext, implementace certifikačního procesu za nových podmínek a aplikace kvalifikačních stupňů pro pracovníky v prevenci, sjednocení postupu napříč resorty. Závěry: Vývoj dokumentu Standardů i certifikačního procesu vykazuje identifikovatelné trendy, které na sebe navazují a rozvíjejí se.