Infantilní hemangiomy jsou nejčastější vaskulární tumory, postihuj í 2–10 % kojenců. Přestože většina lézí nejprve proliferuje a následně postupně regreduje s minimálními následky, určitá část IH deformuje postiženou oblast, ohrožuje základní životní funkce nebo i život dítěte.
Poslední objevy, které se týkají patogeneze hemangiomů, zlepšily porozumění a přístup k managementu IH. Standardy péče zcela změnily hodnocení a management IH.
Nové možnosti léčby, jako např. systémově podávaný a lokálně aplikovaný propranolol, nabízejí lepší terapeutickou volbu, ale profil nežádoucích účinků a poměr riziko-benefit musí být vždy vyhodnocen před započetím terapie. Systémové podávání propranololu není bez rizika; mezi nežádoucí účinky, které byly zaznamenány, patří bradykardie, hypotenze, bronchospazmus, hypoglykemie a hypotermie.
V závěru článku autoři prezentují vlastní zkušenosti se systémovou a lokální léčbou propranololem. Dostupnost propranolol-hydrochloridu ve formě suroviny v lékopisné kvalitě umožňuje magistraliter přípravu perorálního roztoku vhodného pro pediatrické pacienty.
Pro topickou léčbu méně závažných povrchových hemangiomů byl připraven propranololový krém