Vznik a evoluce rodu Homo zahrnuje tři základní fáze: 1.Diferenciace homininů na konci třetihor a-vznik raných forem rodu Homo, 2. Evoluce archaických druhu rodu Homo a vznik Homo heidelbergensis/archaický Homo sapiens, 3.
Diferenciace archaických forem Homo sapiens na neandrtálce a anatomicky moderního člověka s následnou kolonizací světa. V první fázi vznikly dvě nezávislé formy rodu Homo, Homo habilis a Homo erectus/ergaster.
Obě formy vznikly paralelně, ale pouze Homo erectus/ergaster byl přímým předkem moderních forem rodu Homo. Neandrtálci a¬anatomicky moderní človek (AMČ) vznikli na konci risského glaciálu diferenciací z archaických forem Homo sapiens, a to nezávisle na sobě neandrtálci na území Evropy a západní Asie a AMČ v Africe.
K pochopení této diferenciace významně přispěly paleogenetické výzkumy, které prokázaly, že neandrtálci jsou AMČ geneticky velmi blízcí a obě skupiny se mohly vzájemně křížit. Tyto studie také prokázaly, že obe skupiny vznikly z archaických forem Homo sapiens, které již například měly genetické předpoklady pro lidskou řeč.
Po předposledním zalednění, které souviselo s výbuchem supervulkánu Toba, neandrtálci postupně vymírají a AMC v období od 65 tisíc let začíná kolonizovat svět. Do Evropy se dostává již před 45 tisíci lety a žije zde více jak 10 000 let společně s neandrtálci.