V raném období postsocialistické transformace se v bývalém Československu dostaly některé subkultury do mediálního zájmu širš í veřejnosti a tím i z jisté subkulturní izolace předchozího období na přechodnou dobu takřka do mainstreamu. V této studii bude řeč o období 1990 – 1991 s tím, že toto období nebude pevně ohraničené a jeho těžiště bude představovat jaro a léto 1990.
Bezprostředním tématem této studie bude problematika subkultur a jejich vztahů k Romům. Do jisté míry se studie dotkne i tematiky společenské reflexe subkultur a současně naznačí i téma vztahů mezi jednotlivými subkulturami v daném dobovém kontextu.
Mezi prameny lze řadit zmíněné ročníky „časopisů pro mladé“ Reflex a Mladý svět a subkulturní produkci (hudební texty, fanziny a zachovaná vyjádření příslušníků subkultur a jejich hudebních představitelů). V jednom konkrétním případě budu vycházet z článku o subkulturách v časopise Vlasta a pro rekonstrukci „morální paniky“ z jara 1990 sáhnu i po deníku Československé strany lidové Lidová demokracie.